İnstagram Pinterest Twitter VFSP - YouTube Facebook
Üniversite Bölüm Tanıtımları / Üniversite Bölümleri
+4

Yazılım Mühendisliği Tanıtımı


Yazılım Mühendisliği kavramı ilk olarak 1968 yılında Almanya’da gerçekleştirilen NATO konferansında kullanılmıştır. Ülkemizde ise bu kavram önceleri Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri içinde bir ders adı olarak yer almış ve nihayet birkaç yıldan beri de başlı başına bir mühendislik bölümü haline gelmiştir. 
 
Yazılım Mühendisliğini Bilgisayar Mühendisliğinden ayıran en önemli farklılık, Yazılım Mühendislerinin tamamen yazılım (software) alanına yoğunlaşmasıdır. Bu nedenle de Yazılım Mühendisliği bölümlerinde bilgisayar donanımı ile ilgili derslerin sayısı çok azdır. Yazılım Mühendislerinin bilgi alanları yazılım gereksinimleri ve tasarımları; yazılım geliştirme, sınama ve bakımları; yazılım mühendisliğinin yapılandırılması, yönetimi süreçleri, araç ve yöntemleri ve yazılım kalitesinden oluşur.
 
Bir yazılım mühendisinin kaliteli bir yazılım geliştirme hedefine ulaşabilmesi için belirli disiplinlerle ortak çalışması gerekir. Aslında bugün birçok alanda disiplinler arası dayanışmanın şart olduğu bilinmektedir. Nasıl ki bugün Mekantronik Mühendisliği denildiğinde, makine, elektronik ve bilgisayar temel alanları akla geliyorsa; Yazılım Mühendisleri de bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, yönetim bilimleri, matematik, proje ve kalite yönetimi, yazılım ergonomisi ve sistem mühendisliği alanları ile ilişkilidir. 
 

Prof. Dr. Asaf Varol


Bu Sayfayı Arkadaşlarınla Paylaşmak İster misin ?
GERİ DÖN
İsim:*
E-Mail:
Güvenlik: *