İnstagram Pinterest Twitter VFSP - YouTube Facebook
Bilgilendirme
+5

Sınavsız İkinci Üniversite

 

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı


Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler,Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerdenfarklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.


 

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.


Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.


Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.


Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları"İnternet Başvuru”ve"AÖF Bürolarından Kayıt”olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.


 

İkinci Üniversite kapsamında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin birinci sınıfına kayıt yaptırılabilecek önlisans programları/lisans bölümleri


 

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ (ÖNLİSANS)

1. ADALET

2. BANKACILIK VE SİGORTACILIK

3. BÜRO YÖNETİMİ VE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI*

4. ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ

5. DIŞ TİCARET

6. ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI*

7. EMLAK VE EMLAK YÖNETİMİ

8. EV İDARESİ

9. FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK

10. HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM

11. İLAHİYAT

12. İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

13. İŞLETME YÖNETİMİ

14. KÜLTÜREL MİRAS VE TURİZM

15. LABORANT VE VETERİNER SAĞLIK*

16. LOJİSTİK

17. MARKA İLETİŞİMİ

18. MEDYA VE İLETİŞİM

19. MENKUL KIYMETLER VE SERMAYE PİYASASI

20. MUHASEBE VE VERGİ UYGULAMALARI

21. ÖZEL GÜVENLİK VE KORUMA***

22. PERAKENDE SATIŞ VE MAĞAZA YÖNETİMİ

23. RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI

24. SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ

25. SOSYAL BİLİMLER

26. SOSYAL HİZMETLER*

27. SPOR YÖNETİMİ

28. TARIM

29. TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ*

30. TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ*

31. YEREL YÖNETİMLER


AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ (LİSANS)


1. FELSEFE

2. SOSYOLOJİ

3. TARİH

4. TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

İŞLETME FAKÜLTESİ (LİSANS)

1. İŞLETME

2. KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ **

 

 

 

İKTİSAT FAKÜLTESİ (LİSANS)


1. ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ

2. İKTİSAT

3. KAMU YÖNETİMİ

4. MALİYE

5. ULUSLARARASI İLİŞKİLER


*Bu programa alınacak öğrenciler staj, klavye sınavı ve uygulama derslerini almak zorundadırlar.

* * Bu programa alınacak öğrenciler isteğe bağlı staj yapacaklardır.

* * *Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.


İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyiwww.anadolu.edu.tradresinde "Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.

 Bu Sayfayı Arkadaşlarınla Paylaşmak İster misin ?
GERİ DÖN
İsim:*
E-Mail:
Güvenlik: *


Hakkımızda

www.VizeFinalSoruPaylasimi.com sitesi olarak kişisel gizlilik haklarınıza saygı duyuyor ve sitemizde geçirdiğiniz süre zarfında bunu sağlamak için çaba sarfediyoruz. Kişisel bilgilerinizin güvenliği ile ilgili açıklamalar Gizlilik Politikası'nda bilginize sunulmuştur.